شروع غنی سازی 20 درصدی؛ آیا برجام از هم خواهد پاشید؟

به گزارش وبلاگ غزل، سخنگوی دولت از دستور رییس جمهوری برای اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها خبر داده، به این ترتیب ایران فرآیند غنی سازی بیست درصد را شروع نموده است. به گفته علی ربیعی، کلیه این فرآیند پس از انجام اقدامات اولیه از قبیل اطلاع رسانی به آژانس بین المللی انرژی اتمی و تحویل پرسشنامه طراحی بر مبنای تعهدات پادمانی کشور انجام شده است.

شروع غنی سازی 20 درصدی؛ آیا برجام از هم خواهد پاشید؟

به گزارش وبلاگ غزل، براساس آیین نامه دولت سازمان انرژی اتمی به منظور تحقق ایجاد ظرفیت فراوری ماهیانه 500 کیلوگرم اورانیوم غنی شده (LEU) پس از تأمین اعتبار نسبت به نصب و راه اندازی یک هزار ماشین آی-آر-تو-ام (IR 2 M) و یک هزار ماشین آی-آر- سیکس (IR-6) به ترتیب در بازه های زمانی سه ماهه و یک ساله اقدام خواهد نمود.

با این اقدام دست بایدن برای بازگشت به برجام بسته خواهد شد

علی بیگدلی کارشناس مسائل بین الملل در تبادل نظر با وبلاگ غزل با اشاره به اینکه آغاز غنی سازی 20 درصدی از سوی ایران به زعم طرف های اروپایی برجام نقص فاحش این توافق نامه بین المللی به شمار می رود، گفت: این موضوع می تواند سرآغازی برای خروج از برجام باشد، ایران در سال 2015 متعهد شد که بیشتر از 3.67 درصد غنی سازی را انجام ندهد، در مقابل نیز طرفای برجام نیز حق غنی سازی ایران را به رسمیت شناختند، به نوعی می توان گفت، این محدودیت شاید مهم ترین بخش برای کشور های عضو برجام بود.

وی افزود: در این رابطه، آلمان به عنوان رئیس دوره ای اتحادیه اروپا اعلام نمود که اگر ایران غنی سازی 20 درصدی را آغاز کند، این مسئله خط قرمز اروپا و برجام به شمار می رود و بعد از این موضوع اروپا دیگر در برجام هیچگونه تعهدی نخواهد داشت، اروپا اگر در این مورد جدی باشد، باید کمیسیون برطرف اشکال برجام تشکیل گردد و ممکن است دوباره پرونده هسته ای ایران را به شورای امنیت ببرند، که در آن صورت دوباره قطعنامه های شش گانه تصویب می گردد و در چنین صورتی همه کشور ها موظف هستند که از این تحریم ها پیروی نمایند.

این استاد دانشگاه بیان داشت: در حالیکه حدود دوهفته دیگر قدرت در آمریکا جابه جا می گردد، انجام چنین کاری دست بایدن را برای بازگشت به برجام خواهد بست. این در حالی است که اگر ایران غنی سازی 20 درصدی را آغاز کند، این موضوع بر روی تصمیمات چین و روسیه نیز تاثیرگذار خواهد بود.

باید از تجربه گذشته در خصوص پرونده هسته ای درس بگیریم

حسن بهشتی پور کارشناس مسائل بین الملل در تبادل نظر با وبلاگ غزل با اشاره به اینکه خود طرف مقابل نیز می داند که ایران ظرفیت غنی سازی بیش از 20 درصد را دارد، گفت: اما با توجه به اینکه مجلس مهلت دوماهه داده بود، الان که فرصت باقی مانده بود، دولت این کار را انجام داد، این در حالی است که غنی سازی 20 درصدی نیز زیر نظر آژانس بین المللی انرژی اتمی خواهد بود، اما نکته مهم این است که الان به واقع زمان انجام این کار نبود.

وی افزود: دولت اعلام می نماید که ملزم به اجرای این کار است، اما باید به مجلس خرده گرفت که آیا همان قدر که به این مسائل اهمیت می دهند، به موضوع مالی و افزایش فراوری و باز شدن گره از مسائل معیشتی مردم نیز توجه دارند، در حالیکه مجلس فکر می نماید، این کار درست دولت را برای مذاکرات در قبال برجام پر می نماید، باید گفت، چنین تصوری غلط است، زیرا که اگر ایران به تعهدات خود عمل کند، می تواند در مذاکرات محکم باشد و دست بالا را بگیرد.

یهشتی پور گفت: در هفته گذشته ما به صورت علنی انزوای آمریکا را در سازمان ملل دیدیم، در رای گیری برای تصویب بودجه در خصوص مکانیزم ماشه از 193 کشور موجود، تنها 10 کشور به همراه آمریکا به این مصوبه رای دادند، این نتیجه این است که ایران طی این 4 سال به تمامی تعهدات برجامی خود عمل نموده و حال که باید ثمره سه سال مقاومت خود را برابر ترامپ را بگیرد، در دقایق آخر ممکن است همه چیز خراب گردد، ما باید از گذشته درست بگیریم، در سال 84 و 85 ما در یو سی اف اصفهان و سایت نطنز نیز سطح غنی سازی را بالا بردیم و بعد از آن پرونده هسته ای ایران از شورای حکام به شورای امنیت رفت.

این کارشناس افزود: بعد از آن نیز شورای امنیت طی شش قطعانه ایران را محکوم کرد و تحریم های شدیدی علیه ایران وضع شد، الان نیز با توجه به وضع موجود ما گزینه های دیگر داشتیم که متاسفانه آن را کنار گذاشتیم، تجربه گذشته باید چراغ راه آینده برای ما باشد، نه اینکه ما دوباره تجربه گذشته را که موجب شکست ما شد را بازهم تکرار کنیم، با این همه باید منتظر ماند و دید در آینده چه اتفاقاتی در صحنه عملیاتی رخ خواهد داد.

منبع: فرارو

به "شروع غنی سازی 20 درصدی؛ آیا برجام از هم خواهد پاشید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع غنی سازی 20 درصدی؛ آیا برجام از هم خواهد پاشید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید